ul. Staromiejska 48; 64-920 Piła

tel. kom. (+48) 607 554 343

tel. (067) 353 23 64;  (067) 353 23 67

email: pilaluteranie@op.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile

POWRÓT

Aktualności archiwalne

DALEJ

 • Parafialne Święto Biblii

  Jak co roku  w święto Bratniej Pomocy Gustawa Adolfa odbyło się Parafialne Święto Biblii, czyli grill parafialny z dodatkiem Bożego Słowa, pieśni przy gitarach i turnieju gry w bulle. Pomimo małej ale jakże efektownej przerwy, spowodowanej burzą, nikt ze zmoczonych do „suchej nitki” nie zamierzał iść do domu. Wspólne bycie z sobą, wspólna zabawa ponad 60 osób sprawił, że południe 20 czerwca można uznać za bardzo udane.

   

   

   

 • IX parafialny spływ kajakowy Piła - Ujście

  To był już IX parafialny spływ kajakowy. Tym razem po raz rzeką Gwdą, na trasie Piła – Ujście. 44 osoby musiały się mierzyć nie tylko z własnymi słabościami, ale i z atrakcjami pogodowymi – było na przemian: raz piękne  - słońce, raz ulewa z burzą w tle! Można powiedzieć, że pogoda wpisała się w kazanie, które ksiądz Tomasz Wola wygłosił na początku rzecznej przygody – a dotyczyło ono „uciszenia burzy” na podstawie ewangelii wg. św. Marka, była oczywiście gitara i był śpiew. Ale pogoda nas nie przemogła i po spływie wszyscy zostali na ognisku przy przystani Binduga Keja 105 Ujście. Jak zawsze miła atmosfera i  fajne towarzystwo, sprawiło nie zapomniane chwile.

 • Uroczyste obchody 100-lecia Policji Państwowej

  Piła 03.08.2019

  03.08.2019 j w Pile odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Policji Państwowej połączone z oddaniem nowego budynku Internatu dla Słuchaczy odbywających kursy w  Szkole Policji w Pile.

  Nie zabrakło podziękowań i słów uznania za ofiarną służbę, profesjonalizm i poświecenie. Najbardziej zasłużeni funkcjonariusze, słuchacze oraz pracownicy cywilni otrzymali awanse i odznaczenia. Dla mieszkańców przygotowano szereg atrakcji i pokazów.

  W ramach uroczystości odbyła się modlitwa ekumeniczna oraz poświęcenie obiektu Nowego Akademika, której dokonali bp Krzysztof Zadarko z kościoła rzym – kat oraz ks. Mjr Tomasz Wola z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

   

  Zdjęcia UM w Pile

 • „ II Muzyczny  Południk Luterański”„ II Muzyczny  Południk Luterański”

  Zakończyliśmy tegoroczny  „Muzyczny  Południk Luterański”. Wspaniałe przeżycia, emocje, radość, łzy, uśmiech ogromne doświadczenie wszystkich muzyków. Czas na refleksję. Chwile wyciszenia. Po prostu fantastycznie.

   

  Publiczności od dzieci i młodzieży po osoby w podeszłym wieku.

   

  Ewangelicy, katolicy, agnostycy czy ateiści – wszystkich w tych dniach - wrześniowych niedzielach w samo południe w Kościele Ewangelickim

  w Pile, łączyła – cudowna muzyka.

   

  A wystąpili dla nas:

   

  01.09.2019 godz. 12.00 – Ensemble Inégalité

  08.09.2019 godz. 12.00 – Brass Konstrukcja

  15.09.2019 godz. 12.00 – Magdalena i Marek Pilch

  22.09.2019 godz. 12.00 – Tomasz Żołtko

  29.09.2019 godz. 12.00 – Czaja & Kistowski Duo

   

  Dziękujemy artystom!

   

  Dziękujemy Wam widzowie i słuchacze za przybycie!

   

  Dziękujemy sponsorom!

   

  Dziękujemy mediom!

   

  Koncerty odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Pile, pod patronatem Prezydenta Miasta Piły dra Piotra Głowskiego.

   

  I do zobaczenia – usłyszenia za rok!

   

 • Dziękczynne Święto Żniw w  naszej Parafii

  Z pewnością każdy z nas ma Bogu za co podziękować, u nas tego dnia jako społeczności ewangelickiej w Pile, było podwójnie świątecznie – gdyż do naszej Kościoła dołączyły dwie nowe osoby, a konkretnie Katarzyna i Honorata. Po przygotowaniach do konwersji, zdecydowały się przed cały zborem złożyć ślubowanie.

   

  Oczywiście tego dnia musiały zabrzmieć pieśni w wykonaniu naszego chóru – „Cudowna Boża łaska”, czy „O Happy Day” dziś wybrzmiały jeszcze silniej.

   

  Nasz zbór się powiększa, a Jego łaska jest jeszcze mocniej odczuwalna.

   

  Soli Deo Gloria

 • Joanna i Ryszard ślubowali miłość i wierność małżeńską przed Ołtarzem Pańskim.

  Dnia 19 października br., nasz kościół ewangelicki św. Jana w Pile ponownie gościł nowożeńców. Tym razem Joanna i Ryszard ślubowali miłość i wierność małżeńską przed Ołtarzem Pańskim.

   

  Po kazaniu, ślubowaniu i założeniu obrączek, przy pięknej muzyce w wykonaniu Natalii i Moniki i podpisaniu właściwych dokumentów młoda para opuściła kościół, bo ruszyć w świat razem z nowymi wyzwaniami, planami i marzeniami. Młodej parze życzymy wiele Bożego błogosławieństwa.

 • 17 urodziny Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

  26 października br. Odbył się uroczysty apel, podczas którego żołnierze służby przygotowawczej i kadetów kursu muzyków orkiestr wojskowych przysięgali „służyć wiernie Rzeczpospolitej”. Wręczono odznaczenia, wyróżnienia i akty mianowania. Błogosławieństwa składającym przysięgę udzielili ks. Mjr Tomasz Wola z EDW oraz ks. por. Piotr Antonik z Ordynariatu Katolickiego. Oprócz tego kadra Centrum przygotowała dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy, „taniec” Rosomaków i prezentację musztry paradnej, a kadeci – muzycy dali popis swoich umiejętności koncertowych. Całość uatrakcyjniła defilada wojska i sprzętu.

   

  Zdjęcia SPWL w Poznaniu

 • Reformacyjny wieczór w Pile

  Reformacyjne nabożeństwo w Kościele Ewangelickim w Pile odbyło się 31 października o godz. 18.00, gdzie jego świąteczny charakter uzupełniła konwersja Sławka i Anieli. Po dwóch latach chodzenia do naszego Kościoła i przygotowania katechetycznego do konwersji złożyli właściwe ślubowanie. To już szósta i siódma osoba, która w tym roku, zdecydowała się wstąpić do naszej społeczności w Pile. Jednak to radosne wydarzenie nie kończyło reformacyjnego wieczoru w Pile, bo po nabożeństwie wystąpili artyści orkiestry kameralnej Accademia dell’ Arcadia z Poznania, zajmującej się przede wszystkim upowszechnianiem kultury muzycznej XVII i XVIII wieku w osobach:  Mikołaja Zgółki i Michała Grześkowiaka na skrzypcach, Stanisława Stanickiego na wiolonczeli i  Marii Banaszkiewicz-Bryły  na klawesynie. Zabrzmiały utwory nie tylko naszych barokowych, ewangelickich kompozytorów Georga Händela czy Georga Telemanna, ale także, jako niespodzianka, wspaniała aranżacja „Warownym Grodem” Marcina Lutra. To był wspaniały wieczór.

 • Chrzest

  7 grudnia 2019, w rodzinnej atmosferze odbył się Chrzest Św., Klaudii i Szymona.

  Dwoje młodych ludzi powiedziało naszemu Zbawicielowi – TAK  a dzień później podczas niedzielnego nabożeństwa 08.12.2019 w naszym kościele odbył się kolejny Chrzest Św. - to Borys - stał się własnością Chrystusa i najmłodszym ewangelickim w Pile ! Agata i Damian którzy nie tak dawno, bo półtorej roku temu, powiedzieli sobie "sakramentalne"- TAK - w naszym kościele, dziś przynieśli swoje maleństwo do Chrztu Świętego. Soli Deo Gloria!

 • VI Ekumeniczny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Pile

  06 stycznia br., w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Pile odbył się “VI Ekumeniczny Przygląd Kolęd i Pastorałek”, podczas, którego wystąpiły: Chór „Halka”, pod kierunkiem Przemysława Wojnarowskiego, Chór Akademicki PUSS z Piły wraz z chórem Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina II w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka, Chór św. Cecylii z Parafii rzymsko -katolickiej św. Rodziny – pod dyrekcją Błażeja Mazanowskiego, Chór Soli Deo, którym dyrygowała Karolina Pettke Chór „Di Ortica” działający przy Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego  oraz miejscowy Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga - pod dyrekcją Natalii Karolak, każdy z chórów wykonał od 4 kolędy, następnie wszyscy zebrani w kościele św. Jana chórzyści i słuchacze zaśpiewali wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Po każdy występie chóru dla dyrygentów przygotowane były pamiątkowe ryngrafy ufundowane przez Firmę Studio K2 z Piły. Wspólne ekumeniczne śpiewanie było połączone z akcją zbiórki pieniędzy na funkcjonowanie pilskiego Hospicjum przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sł. B. Stanisławy Leszczyńskiej, którego idee działania przedstawiła VicePrezes Towarzystwa pani Józefa Wiśniewska.

   

  Zdjęcia wykonała

  Iwona Leśniewska oraz Teresa Błaszczak

 • Powrót do macierzy Wałcza i Piły

  Powrót do macierzy Wałcza i Piły

   

  Dnia 12 lutego na Cmentarzu Wojennym na Bukowinie odbyły się uroczystości związane z obchodami 75 rocznicy wyzwolenia Wałcza i przełamania Wału Pomorskiego przez żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w 1945 roku.

  Uczestnicy uroczystości oddali hołd żołnierzom poległym za wolność Ojczyzny oraz wyrazili szacunek wszystkim kombatantom uczestniczącym w kampanii.

  Po przemówieniach okolicznościowych duchowni odmówili modlitwę ekumeniczną za poległych, wśród duchownych 4 wyznań ks. mjr. Tomasz Wola z EDW. Na zakończenie obchodów odczytano Apel Poległych a kompania honorowa oddała salwę honorową po której uczestnicy złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów, aby w ten sposób uczcić pamięć poległych.

   

  Natomiast dwa dni później odbyły się obchody 75 - lecia powrotu do macierzy Piły, ks. mjr Tomasz Wola wraz z żołnierzami Garnizonu Piła złożył kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa w Pile.

   

   

  Zdjęcia: kpr. Przemysław Łukasik 100.bł

   

 • Pan Bóg się nie obrazi i wasz proboszcz też nie!

  Drodzy Parafianie!

   

   

  Znaleźliśmy się w szczególnej sytuacji. Nasz kraj sparaliżowany został przez szerzącego się koronawirusa. W tym trudnym czasie próby jesteśmy wezwani przede wszystkim do odpowiedzialności za siebie i ludzi, którzy nas otaczają. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o rozwagę. Jeśli nie macie pilnej potrzeby wyjścia, pozostańcie w domu. Ograniczcie spotkania towarzyskie i wyjścia w duże skupiska ludzi. Koniecznie pamiętajcie o higienie rąk, która póki co, jest najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem.

   

  Pamiętając o higienie wokół siebie, nie zapomnijcie jednoczesnie o higienie duchowej. Niechaj w chwili kryzysu wszystkie oczy skierowane będą na starotestamentowego Hioba, który ponad wszystkie próby i doświadczenia pokładał ufność w Bogu i pamiętał o modlitwie. Rozumiemy obawy i strach społeczeństwa, dlatego nie nalegamy na udział w nabożeństwach. Jednocześnie zachęcamy do gorliwych modlitw o nasz kraj i cały świat. Osoby starsze, dzieci, osoby z obniżoną odpornością niech zamiast niedzielnego wyjścia do kościoła, modlą się w domu.

   

  W naszym Kościele wiele parafii transmituje nabożeństwa w internecie. Znajdziecie je na stronach internetowych parafii ewangelickich w Krakowie, Cieszynie, Skoczowie, Przyczynie, Opolu, Wiśle Czarne, Wiśle Malince i innych. Proponujemy także alternatywną formę nabożeństwa, która powszechnie stosowana była kiedyś w ewangelickich domach, a którą dziś przypomina nam ks.Marcin Makula. https://youtu.be/x9FqaxnJDYQ

   

  Dla tych, którzy zdecydują się przyjechać do kościoła, nabożeństwo w Pile odbędzie się tradycyjnie o godz. 10.30.  Nabożeństwa w tym czasie odbywać się będą bez Sakramentu Komunii Świętej.

   

  Bez względu na to, jaką formę modlitwy wybierzecie, będzie ona pełnowartościowa i cenna. Pamiętajcie, że Bóg dopuszcza, ale nie opuszcza, a nasze modlitwy mogą wiele. Niechaj Wasze serca wypełnia pokój Chrystusa i nadzieja na lepsze jutro, a Boża dłoń niech chroni Was od wszystkiego złego.

   

  Jednocześnie zapewniamy o swojej gotowości do pomocy i modlitwie. Jeśli wśród naszych parafian są osoby starsze lub chore, które pragną przyjąć Komunię Świętą, albo po prostu potrzebują zakupów czy leków, deklarujemy swoje wsparcie i prosimy o kontakt z parafią pod numerem 607554343.

   

  Z chrześcijańskim pozdrowieniem

  ks. Tomasz Wola

   

   

 • Nabożeństwo Wielkoczwartkowe

 • Wspieramy naszych pracowników służby medycznej

  Przygotowane zestawy dla pracowników służby medycznej, pielęgniarek i lekarzy z naszej Parafii już jutro będą doręczone.

  Przyłbice, maseczki i kurtki diakonijne.

  Pamiętajmy jedni o drugich!

 • Nabożeństwa powracają, ale..

  Nabożeństwa powracają, ale..

   

  zgodnie z zaleceniami Biskupa Kościoła dotyczącymi prowadzenia nabożeństw z zachowaniem ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii uprzejmie informuję, że od niedzieli 3 maja 2020 serdecznie zapraszam do udziału w nabożeństwach zgodnie z harmonogramem na

  3 maja 2020, w naszym Kościele w Pile odbędą się  2 nabożeństwa: o godz. 10.30 i  16.00.

   Liczba osób podczas nabożeństwa nie może przekroczyć

  w  14 osób na parterze i 2 osób na balkonie.

  Czyli liczb miejsc bardzo ograniczona!

  Osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym mogą siedzieć razem (mąż, żona, dzieci)

  Przy wejściu i wyjściu z kościoła dezynfekcja rąk oraz znajdują się maseczki, gdy ktoś nie posiadał.

  Podczas nabożeństwa zakrywamy usta i nos

  Utrzymujemy dystans od drugiej osoby 2 metry

  Każdy we własnym sercu i zgodnie z własnymi potrzebami podejmuje decyzję o uczestniczeniu w nabożeństwie w kościele

  Transmisja nabożeństwa ewangelickiego w TVP3 (regionalna) w niedzielę o godzinie 13.00

  oraz na You Tube – nabożeństwo pilsko – koszalińskie. Tradycyjnie będzie udostępniony link.

  złączony w modlitwie

  Ks. Tomasz Wola

   

 • Piła - X parafialny spływ Kajakowy

  Dnia 04 lipca pilscy parafianie zorganizowali „X parafialny spływ kajakowy”, zanim jednak wyruszono w trasę, czekając w ujskim „porcie”, rozważano Słowo Boże na podstawie fragmentu „wodnego” z ostatniego rozdziału ewangelii wg Jan i śpiewano pieśni przy gitarze. Sam spływ rzeką Noteć rozpoczęto w miejscowości Ujście a kończono w Walkowicach. Rzeka Noteć w tej części swego nurtu należy do szlaków łatwych, ale nie bez przeszkód, w tym roku spowalniał nas duży wiatr. W spływie wzięło udział rekordowo aż 47 osób, od 6 latków po 60 latków. Atrakcją kajakowej wyprawy były przeprawy przez dwie śluzy, w tym przez historyczną śluzę w miejscowości Nowe w skład której wchodzi: śluza, jaz i przepławka z 1896 roku. Od strony jazu i przepławki znajduje się budynek mieszkalno-gospodarczy z końca XIX w. oraz schron bojowy MG - schartenstand "D" tzw. HEINRICH z 1938 roku. Natomiast od strony śluzy dom śluzowego z końca XIX w. Dzięki miejscowym pracownikom śluzy mogliśmy zwiedzić ten wspaniały zabytek. Spływ zakończono wspólnym ogniskiem

   

STRONA GŁÓWNA

 

BUDOWA KOŚCIOŁA

 

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

 

CHÓR PARAFIALNY

 

PIEŚNI KOŚCIELNE

 

KAPELAN EDW

 

ZESPÓŁ PARAFIALNY

 

KONTAKT

PARAFIA  EWANGELICKO-AUGSBURSKA W PILE