ul. Staromiejska 48; 64-920 Piła

tel. kom. (+48) 607 554 343

tel. (067) 353 23 64;  (067) 353 23 67

email: pilaluteranie@op.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile

ARCHIWUM

Aktualności

 • Przekazanie dowodzenia w 2 Brygadzie Zmechanizowanej

  10.08.2020 r. podczas uroczystej zbiórki dokonano przekazania obowiązków Dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przekazanie dowodzenia odbyło się w obecności Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generała dywizji Macieja JABŁOŃSKIEGO oraz kierowniczej kadry jednostki.

   

  Czasowo dowodzenie jednostką przyjął Szef Sztabu 2 Brygady Zmechanizowanej ppłk Radosław STACHOWIAK.

   

  W czasie uroczystości gen. dyw. Maciej JABŁOŃSKI przedstawił nowego dowódcę 2 Brygady Zmechanizowanej ppłk Radosława STACHOWIAKA i poinformował o przebiegu jego dotychczasowej służby, życząc powodzenia w dowodzeniu brygadą o wieloletnich tradycjach, oraz  podziękował gen. bryg. Arkadiuszowi SZKUTNIKOWI za osiągnięcie wysokich wyników podczas dowodzenia brygadą oraz życzył mu pomyślności na nowym stanowisku służbowym - w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

   

  W Sali tradycji po uroczystej zbiórce, generał Arkadiusz Szkutnik podziękował swoim najbliższym współpracownikom wśród nich znalazł się także kapelan EDW ks. mjr Tomasz Wola.

   

   

  Fot: 2BZ

 • Wakacyjna konwersja

  23 sierpnia odbyło się uroczyste nabożeństwo w naszym Kościele św. Jana w Pile, dwoje młodych osób Róża i Mateusz dokonało wystąpienia do naszej społeczności.

  To wielka radość.

  Wspaniały czas dla naszej Parafii.

 • II Parafialne grzybobranie

  Ostatniej soboty, 10 października odbyło się II parafialne grzybobranie. Pogoda, humor i atmosfera dopisały. W tym roku, było więcej szukania niż zbierania grzybów, ale każdy wrócił z trofeum. Tradycyjnie był śpiew, gitara, rozważanie Bożego Słowa i ognisko.

 • Retransmisja nabożeństwa w TVP3

  Dnia 06.12.2020 w Telewizji Polskiej TVP3 odbyła się retransmisja nabożeństwa ewangelickiego z naszego Kościoła św. Jana w Pile.

   

  Ks. Tomasz Wolę  w liturgii wspierali:

  p. Monika Różańska - Pianistka Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pile

  p. Damian Kostka - kontrabasista

  Lektorzy: Dariusz Jamróz. Małgorzata Jamróz

 • Nowa płyta z kolędami „Śpiewajmy!”

    Święta Bożego Narodzenia w Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Pile były wspaniałym okresem finału „oczekiwania”. Prawdziwym wypełnieniem adwentu. Jednak ów adwent to ukazanie się pierwszej debiutanckiej płyty chór ewangelickiego im. Oskara Kolberga z Piły pt. „Śpiewajmy”. Płyta ta nagrana jesienią 2020 roku, jest efektem nie tylko kunsztu muzycznego w reżimie sanitarnym, ale też logistycznego i zaufania społecznego. Na płycie usłyszymy 9 kolęd i pastorałek, zaśpiewanych przez 24 chórzystów i chórzystek pod dyrekcją Natalii Karolak, oraz jeden bonus track: „Anioł pasterzom mówi”, na pianino (aranż. Monika Różańska) i wokal (Natalia Karolak). Wy wydaniu płyty wsparcia udzielili: Diecezja Pomorsko-Wielkopolska, Urząd Miasta w Pile, Firma Studio K2 i miejscowa Rada Parafialna PEA w Pile.

   

  Na dzień dzisiejszy chór, liczy 24 osób (4 basy, 4 tenory, 8 altów, 8 sopranów) .

   

  Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Pile z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile działa od marca 2013 roku i powstał z inicjatywy ks. Tomasza Woli, proboszcza Parafii.

   

  Swój pierwszy występ opierający się głównie na kanonach chórowych zanotował podczas majowego nabożeństwa konfirmacyjnego w 2013 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Jana w Pile. Pierwszy wyjazdowy występ miał miejsce w czerwcu 2013r. w Kościele św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim, z okazji 50 - lecia poświęcenia miejscowej świątyni. W 2014 roku chór wystąpił na Diecezjalnym Zjeździe Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Sopocie oraz na I Ekumenicznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Pile, który wpisał się na stałe w cyklicznych wydarzeniach Piły. W przeglądzie tym uczestniczą każdego roku, wszystkie chóry z Miasta Piły, jak również z okolicy. W 2015 roku chór zadebiutował na III Ekumenicznym Przeglądzie Pieśni Wielkanocnej w Bydgoszczy, a już rok później wystąpił na Spotkaniu Chrześcijan Europy Środkowowschodniej w Budapeszcie. W 2019 roku odbył się występ chóru podczas "nocy muzeów" w kościele ewangelickim św. Szczepana w Toruniu.

 • Podgaje 2 luty 2021

  2lutego 1945 roku w Podgajach, 40 km od  Piły została dokonana zbrodnia wojenna przez żołnierzy 15. Dywizji Grenadierów Pancernych Waffen-SS „Lettland”, na polskich jeńcach wojennych tj. 32 żołnierzach 3 pp I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki walczących o powrót ziemi piastowskich do macierzy.

   

  W rocznicę tego wydarzenia delegacja 100 bł BWD wraz dowódcą jednostk ppłk Sławomirem Rzadkiewiczem złożyła kwiaty,

  zapaliła znicz i zmówiła modlitwę, którą poprowadził ks. mjr Tomasz Wola a Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

   

  Tekst: ks. mjr T.Wola

  Zdjęcia: St. kpr. Przemysław Łukasik

 • Rekolekcje Pasyjne

  W dniach 11-12 marca w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pile odbyły się rekolekcje pasyjne, które  prowadził ks. prof. Marek Uglorz. Temat tegorocznych rekolekcji brzmiał: „Anioł Stróż, aby szedł swoją drogą.”

   

  Był to wspaniały czas refleksji nad swoją drogą życiową, relacji z Bogiem i naszymi bliźnimi, bazowany na tekstach biblijnych w których występują anioły.

 • 81. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

  13. kwietnia w dniu 81. rocznicy zbrodni Katyńskiej delegacja żołnierzy uczciła pamięć pomordowanych

  zapalając znicze w miejscach pamięci.

  Będący z roboczą wizytą w 100. batalionie łączności Z-ca Dowódcy BWD WKP-W płk Zbigniew Labuda udał się wraz z dowódcą 100. batalionu łączności ppłk. Sławomirem Rzadkiewiczem na cmentarz w Wałczu oraz pod Pomnik Ofiar stalinizmu w Pile aby w zadumie i skupieniu uczcić pamięć o śmierci tysięcy polskich oficerów pomordowanych przez sowietów w Katyniu i w innych znanych i nieznanych miejscach kaźni. Dowódcom towarzyszyli Proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburdzkiej w Pile ks. mjr Tomasz Wola, który przed zapaleniem zniczy odmówił modlitwę ku pamięci zamordowanych oraz przedstawiciele żołnierzy batalionu ppor. Katarzyna Bośka i st. chor. Michał Banasik.

   

  tekst i foto: mł chor Jacek Borowski

STRONA GŁÓWNA

 

BUDOWA KOŚCIOŁA

 

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

 

CHÓR PARAFIALNY

 

PIEŚNI KOŚCIELNE

 

KAPELAN EDW

 

ZESPÓŁ PARAFIALNY

 

KONTAKT

PARAFIA  EWANGELICKO-AUGSBURSKA W PILE