Będąc na IV roku studiów w ChAT, wyjechałem na praktyki akademickie do USA, po prawie 3 miesiącach pobytu ostanie 3 dni były poświęcone odpoczynkowi i zwiedzaniu tak wspaniałego miasta jak Chicago, a będąc młodym zafascynowanym koszykówką NBA człowiekiem udałem do Chicago Center – Hali miejscowego klubu NBA – Chicago Bulls i pod pomnik Michaela Jordana – jednak mój opiekun powiedział mi jedno – „Tomek jedziesz do dzielnicy Afroamerykanów”. Drzwi autobusu nr 5 otworzyły się i wsiadłem. Byłem jednym „białym” w pełnym ludzi autobusie. Tego dnia, w tamtym miejscu uświadomiłem sobie, że aby poznać innych, trzeba powiedzieć „tak” swojemu lękowi. Aby nabierać świadomości, odkrywać i bogać się poznawczo – trzeba umieć przezwyciężyć „lęk”.
Oczywiście budowanie relacji z drugim człowiekiem wymaga czasu, otwartość i szczerości, podkreślając iż jest to sprawa obopólna, rozmiar mojej otwartości będzie odzwierciedlał otwartości drugiego człowieka. Można powiedzieć trochę egoistycznie, iż każdy człowiek jest dla nas wartością dodaną przez swoją inność, z której możemy korzystać. Może stawać się on dla nas częścią życiowych odkryć, zasobem z którego możemy czerpać.
Nie jest odkrywczym ujęcie, że każdy z nas pojedynczych ludzi różni się od innych w naszej wyjątkowości; gdzie z drugiej strony jednocześnie jesteśmy równi w swoich prawach, dlatego powinniśmy kreować poczucie odrębności i podmiotowości każdego z od najmłodszych lat, podkreślając wartości wynikającej z samego faktu istnienia, iż każdy z nas obdarzony jest czymś takim jak godność. Godność i podmiotowość!
Ta nauka szacunku dla różnorodności innego, poszanowanie jego podmiotowości i pokazywanie jej jako zjawiska naturalnego w każdym obszarze życia, to nie zamknięcie się, a start do dialogu z osobami o różnorodnych poglądach, postawach i zachowaniach. Pamiętając o tym, iż akceptacja nie musi oznaczać aprobaty! Owa akceptacje staje się wyrazem poszanowania prawa do własnych poglądów. Uczymy się wtedy budować postawę gdzie zasadą jest poważanie dla drugiej osoby. Szacunku, którego wielokrotnie my oczekujemy od innych względem nas samych. W ramach posiadania swoje godności osobistej.
